امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
فیلم Blade Runner 2049
#1
دنی ویلنوو دوباره گل کاشته است. فیلم Blade Runner 2049، دنباله‌ای استثنایی بر فیلم کالت ریدلی اسکات و یک تجربه‌ی سینمایی خارق‌العاده است.
حالا همگی اجازه داریم نفس‌های حبس‌‌شده‌مان را با خیال راحت بیرون بدهیم. حالا می‌توانیم فرآیند آرام گرفتن سیر و سرکه‌هایی را که داشتند در دل‌مان می‌جوشیدند حس کنیم. «بلید رانر ۲۰۴۹» (Blade Runner 2049) دقیقا همان چیزی است که از عدم وقوعش می‌ترسیدیم و دقیقا همان دنباله‌ای است که دوست داشتیم اتفاق بیافتد. «بلید رانر ۲۰۴۹» قبل از اینکه یک فیلم عالی باشد، یک تجربه‌ی سینمایی تمام‌عیار است که آدم را همچون امواج خروشان اقیانوس به‌طرز کوبنده و غرق‌کننده‌ای در برمی‌گیرد. قبل از اینکه برای تماشا باشد، فضایی برای محو شدن است. قبل از اینکه دنیایی برای دنبال کردن باشد، کیهانی برای زندگی کردن است. قبل از اینکه یک بلاک‌باستر هالیوودی باشد، یک فیلم هنری لطیف است که در هیبت یک تایتانِ سایه‌افکنِ پرخرج ظاهر شده است. وقتی خبر رسید هالیوود قرار است سراغ «بلید رانر»، شاهکار جریان‌ساز ریدلی اسکات از سال ۱۹۸۲ برود و دنباله‌ای برای آن بسازد نگران شدیم. چون اصلا یکی از کسب و کارهای هالیوود سوءاستفاده از نوستالژی سینمادوستان برای بازگرداندن آی‌پی‌های معروف قدیمی است. راستش هالیوود معمولا سراغ فیلم‌ها و مجموعه‌های عامه‌پسند می‌رود. فیلم‌هایی که معمولا از مضمون و محتوای عمیقی بهره نمی‌برند و معمولا می‌توان آنها را بدون اینکه به جایی بر بخورد با افزایش تعداد و ابعاد اکشن‌ها و خوشگل‌تر کردن جلوه‌های کامپیوتری بازسازی کرد. اما دست گذاشتن روی فیلمی مثل «بلید رانر» هم عجیب است و هم نگران‌کننده. عجیب است چون «بلید رانر» برخلاف چیزی که روی پوسترها و عکس‌هایش به نظر می‌رسد اصلا یکی از آن علمی‌-تخیلی‌های معمول هالیوود نیست.
این در حالی است که فیلم هیچ‌وقت به استقبال قابل‌توجه‌ای در زمان اکرانش دست پیدا نکرد، به فراموشی سپرده شد و برخلاف دیگر فیلمِ علمی‌-تخیلی دهه‌ی هشتادی ریدلی اسکات یعنی «بیگانه» آن‌قدر نفروخت که بلافاصله شاهد ساخت دنباله‌های متعددی از آن باشیم. راستش را بخواهید همین چند روز پیش فیلم را بازبینی کردم و فهمیدم فیلم از آن چیزی که فکر می‌کردم هم ابعاد کوچک‌تری دارد. اینکه چقدر خاطراتم از فیلم در مقابل واقعیت قرار می‌گیرد شگفت‌زده‌ام کرد. چیزی که از «بلید رانر» به یاد داشتم داستان کاراگاهی رازآلود علمی‌-تخیلی پرزرق و برقی با موسیقی سحرآمیزی بود که قوانین جدیدی برای ژانرش به نگارش در آورد و از لحاظ موضوعات تماتیک سال‌ها جلوتر از زمان خودش بود (این جمله را با صدای بلند و هیجان‌انگیز بخوانید). اما بازبینی‌ام نظرم را تغییر نداد. نه از این لحاظ که هیچکدام از این تعریف و تمجیدها و حرف‌های محبت‌آمیز درباره‌اش صدق نمی‌کند، بلکه از این لحاظ که فیلم چقدر بی‌ادعاتر و جمع و جورتر از چیزی که به خاطر داشتم است. اینکه چقدر از حرف‌های فیلم از طریق سکوت‌های بلند بین دیالوگ‌هایش و تصاویر خیره‌کننده‌اش بیان می‌شود. «بلید رانر» از آن علمی‌-تخیلی‌هایی است که به جای تمرکز روی جنگ‌ها و نبرد فضاپیماها و لایت‌سیبرها و روبات‌های غول‌پیکر و داستان‌های نجات دنیا و سفر به سیاره‌ها و کهکشان‌های دیگر، درباره‌ی کاراکترهایش و عمیق شدن در احساسات و روحشان است. «بلید رانر» به جای اینکه به آسمان نگاه کند، به درون نگاه می‌کند. به جای اینکه روی هیجان‌های پیش‌پاافتاده تمرکز کند، درباره‌ی سوال پرسیدن است. آن هم از آن سوالاتی که فلاسفه و روانشناسان را به گلاویز شدن با مغزشان وادار کرده است. فیلم فقط به اتفاقات عجیب و غریب و «سای‌فای»‌وارِ دنیایش اشاره می‌کند و هیچ‌وقت حواسش به چیز دیگری پرت نمی‌شود. «بلید رانر» نمونه‌ی بارز فیلمی است که از طریق نشان ندادن، گسترش پیدا می‌کند. از طریق اعتماد کردن به قدرت تصورِ بیننده، به فراتر قدم می‌گذارد.

شاید به خاطر همین است که خاطره‌ام از «بلید رانر» با واقعیت فرق می‌کرد. فیلم گوشه‌ای از زندگی کاراکترهای دنیای سایبرپانکش را بهمان نشان می‌دهد و می‌گذارد خودمان گوشه و کنارش را در ذهن‌مان بسازیم و بزرگ‌تر کنیم. خب، به‌علاوه‌ی تمام اینها وقتی حرف از «بلید رانر» می‌شود، حرف از فیلمی انقلابی می‌شود که یکی از مهم‌ترین آثار سرگرمی و اولین فیلمی است که تصویری را که امروز در ذهن‌مان از دنیاهای دستوپیایی سایبرپانک شکل گرفته است مدیونش هستیم. یعنی داریم درباره‌ی فیلمی حرف می‌زنیم که کم و بیش در کنارِ کتاب‌هایی مثل «نیرومنسر» (Neuromancer)، یک تنه مسئول خلق یک ژانر است. پس می‌بینید سازندگان و تهیه‌کنندگان و طرفداران دنباله‌‌ی چنین فیلمی خود را در موقعیت حساسی پیدا می‌کنند. از یک طرف فیلم نباید رو به اکشن بیاورد و فضای شخصی فیلم اصلی را حفظ کند (موضوعی که در تضاد با ماهیت بلاک‌باسترهای پرهزینه‌ی امروزی قرار می‌گیرد) و از طرف دیگر سازندگان باید خودشان را برای مقایسه شدن با فیلم کالتی که در گذر زمان عاشقان سینه‌چاک خودش را به دست آورده است آماده کنند. خبر خوب این است که «بلید رانر ۲۰۴۹» از این چالش سربلند بیرون می‌آید. این فیلم هر چیزی که «مد مکس: جاده‌ی خشم» (Mad Max: Fury Road) و «جنگ برای سیاره میمون‌ها» (War for the Planet of the Apes) بودند هست و هر چیزی را که «آن» (It) برای کتاب منبع اقتباسش نکرد در قبال فیلم اصلی انجام می‌دهد. یادتان می‌آید «جاده‌ی خشم» و «جنگ» چگونه انتظاراتی را که از دنباله‌ها داشتیم در هم شکستند و به بهترین فیلم‌های مجموعه‌هایشان تبدیل شدند؟ اگرچه فکر نمی‌کنم بتوان گفت «بلید رانر ۲۰۴۹» بهتر از فیلم اصلی است، اما همین که داریم درباره‌ی این موضوع صحبت می‌کنیم برای تثبیت کیفیت بالای آن در مقایسه با فیلم اصلی کفایت می‌کند.
«بلید رانر» نمونه‌ی بارز فیلمی است که از طریق نشان ندادن، گسترش پیدا می‌کند. از طریق اعتماد کردن به قدرت تصورِ بیننده، به فراتر قدم می‌گذارد
یادتان می‌آید درباره‌ی «آن» گفتم که چگونه به ویژگی‌ها و نکات اساسی منبع اقتباسش پشت می‌کند؟ خب، اگر فرض کنیم «بلید رانر» حکم منبع اقتباس را برای «بلید رانر ۲۰۴۹» دارد، این فیلم به تمام عناصری که فیلم اصلی را تعریف می‌کند وفادار و پایبند مانده است و آنها را گسترش داده و به بهترین شکل ممکن به اجرا درآورده است. چه می‌شد اگر بعد از ۳۵ سال با فیلم دیگری به اسم «بلید رانر» روبه‌رو می‌شدیم که کماکان از لحاظ فنی شگفت‌زده‌مان می‌کرد، کماکان به تجربه‌ای برای شناور شدن در دنیایش تبدیل می‌شد، کماکان به‌طرز هنرمندانه‌ای عناصر فیلم‌های نوآر را با سایبرپانک ترکیب می‌کرد. چه می‌شد اگر همان‌طور که فیلم ریدلی اسکات، محتوای کتاب را کامل کرد، با دنباله‌ای روبه‌رو می‌شدیم که محتوای فیلم اصلی را کامل می‌کرد. چه می‌شد اگر همان‌طور که «بلید رانر» بهترین بلاک‌باستر زمانه‌ی خودش بود، این یکی هم به چنین دستاوردی دست پیدا می‌کرد. چنین اتفاقی در رابطه با «بلید رانر ۲۰۴۹» افتاده است. این فیلم در همه‌ی زمینه‌ها طوری جا پای قسمت اول گذاشته که حتی عملکرد نه چندان خوبش در گیشه هم شبیه به فیلم قبلی است. بنابراین اولین نکته‌ای که به خاطرش باید دنی ویلنوو به عنوان کارگردان و آلکون اینترتینمنت به عنوان سرمایه‌گذار را تحسین کرد این است که «بلید رانر ۲۰۴۹» یک فیلم پرهزینه‌ی تماما هنری است. چه می‌شد اگر علمی‌-تخیلی‌هایی مثل «اکس ماکینا» (Ex Machina) یا «زیر پوست» (Under the Skin) با بودجه‌های هنگفتی ساخته می‌شدند. و دست زدن به چنین حرکتی واقعا جسارت می‌خواهد.

هالیوود عاشق بازسازی است. حتی وقتی با چیزی به بزرگی «جنگ ستارگان» و «پارک ژوراسیک» سروکار داریم. همگی از فرمول قابل‌پیش‌بینی‌ای پیروی می‌کنند. معرفی یک سری کاراکتر جدید و تکرار خط داستانی فیلم اصلی با آنها و چپاندن کاراکترهای قدیمی در گوشه و کنار فیلم به عنوان نوستالژی. «بلید رانر ۲۰۴۹» به این دلیل فیلم خوبی است که روی پای خودش می‌ایستد. یک دنباله‌ی واقعی. دنباله‌ای، دنباله‌تر از «مد مکس: جاده‌ی خشم». چون حتی کسانی که فیلم‌های قبلی مجموعه‌ی «مد مکس» را ندیده بودند می‌توانستند از «جاده‌ی خشم» لذت ببرند. «بلید رانر ۲۰۴۹» چیزی شبیه به «بیگانه‌ها»‌ی جیمز کامرون است. فیلمی که نه تنها کامل‌کننده‌ی شخصیت‌پردازی الن ریپلی و دنیای فیلم است، بلکه توسط کارگردان دیگری با چشم‌انداز متفاوتی ساخته شده و همین انتخاب بهترین از بین آنها را سخت کرده است. «بلید رانر ۲۰۴۹» در این دسته دنباله‌ها قرار می‌گیرد. اتفاقات «بلید رانر» نقش مهمی برای فهمیدن «بلید رانر ۲۰۴۹» ایفا می‌کنند و فیلم تلاشی برای شیرفهم کردنتان نمی‌کند. فیلم فرض می‌کند که شما فیلم اصلی را دیده‌اید. «بلید رانر ۲۰۴۹» مثل «نیرو برمی‌خیزد» نان نوستالژی‌بازی و ارجاعاتش را نمی‌خورد. کاراکتر هریسون فورد از فیلم اصلی را همین‌طوری بی‌دلیل به اینجا نمی‌آورد که فقط آورده باشد. بلکه برای او هدف دارد. اگرچه افق داستان بزرگ‌تر شده است و برخلاف قسمت اول به جز شمال شهر لس آنجلس، به مناطق و شهرها و لوکیشن‌های دیگری هم سر می‌زنیم و اگرچه ماجرای اصلی کمی از آن حالت مستقل فیلم اول فاصله گرفته است، اما هیچکدام از اینها به معنی زیر پا گذاشتن عنصر اصلی «بلید رانر» که توجه به شخصیت‌ها است نیست. «بلید رانر ۲۰۴۹» یکی از آن دنباله‌هایی است که تا قبل از آن فکر می‌کردی همه‌چیز در ایده‌آل‌ترین شکل ممکن قرار داشت و داستان این دنیا در همان جایی که باید تمام می‌شد تمام شد، اما تماشای این دنباله مثل پیدا کردن فصل آخر کتابی است که فکر می‌کردی به سرانجام رسیده بود و حالا با خواندنش، داستان را کامل‌تر می‌کند. «بلید رانر ۲۰۴۹» تلاقی هنر و تکنولوژی است.
دنی ویلنوو قبلا با «سیکاریو» (Sicario) و «رسیدن» (Arrival) نشان داده بود که در به تصویر کشیدن نماهای خیره‌کننده و تنش‌زا و شکوهمند و پرمعنا چه هنرمند کم‌نظیری است و او تمام چشم‌انداز باظرافتش را در ابعادی بزرگ‌تر و گستره‌ای نامحدودتر به «بلید رانر ۲۰۴۹» آورده است. این فیلم، فیلم جلوه‌های کامپیوتری است. تقریبا تک‌تک سکانس‌های فیلم مملو از نماهایی است که در حلقِ چشم‌های تماشاگر جا نمی‌شوند. ولی چرا فیلمی مثل «شبح درون پوسته» به خاطر استفاده‌ی سرسام‌آورش از جلوه‌های کامپیوتری مورد موآخذه قرار می‌گیرد و فیلمی مثل «بلید رانر ۲۰۴۹» این‌قدر تحسین می‌شود. چون اگر اولی خودنمایی و شوآف بود، دومی با هدف غوطه‌ور کردن تماشاگر در یک دنیا کنار هم چیده شده است. اگر اولی بی‌چفت و بست و «موزیک ویدیو»وار بود، جلوه‌های ویژه‌ی این یکی هدفمند و با ریزه‌کاری صورت گرفته است. آن‌قدر به بلاک‌باسترهای بی‌مغز و سطحی عادت کرده‌ایم که روبه‌رو شدن با چنین فیلم پیچیده و تامل‌برانگیز و جاه‌طلبی و بعد شوکه نشدن از آن سخت است. «بلید رانر ۲۰۴۹» آن‌قدر به‌طرز جذابی شلوغ و سنگین است که تماشای آن مثل پشت سر گذاشتن یک سفر طولانی می‌ماند و فهمیدن تمام و کمالش بعد از یک بار پشت سر گذاشتن این سفر، مثل دست و پا زدن در باتلاق می‌ماند.
«بلید رانر ۲۰۴۹» حدود ۳۰ سال بعد از پایان فیلم اول جریان دارد. جایی که کمپانی تایرل که قبلا وظیفه‌ی ساخت رپلیکنت‌ها را برعهده داشت بعد از واقعه‌ای به اسم «خاموشی سراسری» ورشکست شده و از بین رفته و جای آن را کمپانی جدیدی به رهبری نابغه‌ی جدیدی به اسم نیاندر والاس (جرد لتو) گرفته است. والاس از طریق رپلیکنت‌های سربه‌زیر و حرف‌گوش‌کنش موفق شده دوباره مجوز تولید این اندرویدهای ژنتیکی را بگیرد و دوباره شاهد حضور آزادانه‌ی آنها بین مردم و استفاده برای کار در زمین و سیاره‌های دورافتاده هستیم. داستان به افسر دیگری از واحد بلید رانرِ پلیس لس آنجلس به اسم «کی» (رایان گاسلینگ) می‌پردازد. وظیفه‌ی بلید رانرها این است که رد رپلیکنت‌های فراری و شورشی را بزنند و آنها را اعدام کرده یا به قول خودشان «بازنشسته» کنند. «کی» در جریان یکی از ماموریت‌هایش با سرنخی برمی‌خورد می‌کند که او را وارد سفر خودشناسی می‌کند. اولین نکته‌ای که باعث شد از همان ابتدا متوجه شوم دنی ویلنوو و نویسندگانش قصد روایت یک داستان جدید و مکمل قبلی را  دارند ماهیت «کی» به عنوان یک رپلیکنت است. برخلاف فیلم اصلی که با زیر سوال بُردن ماهیت ریک دکارد به پایان می‌رسد، این یکی شخصیت اصلی‌اش را در موقعیت متفاوتی قرار می‌دهد. فیلم اول درباره‌ی این بود که آیا دکارد رپلیکنت است یا انسان و اصلا آیا جواب این سوال اهمیت دارد. فیلم اول درباره‌ی مرد تنها و افسرده‌ای وسط دنیایی تاریک بود که دنبال کوچک‌ترین ارتباطی برای دوام آوردن می‌گشت و دست آخر آن ارتباط را با ریچل، رپلیکنتی که او نیز تنها بود پیدا کرد. برخورد تنهایی این دو با یکدیگر منجر به جرقه خوردن آتش و انسانیتِ سرکوب‌شده‌‌ای درون آنها شد و کمی عشق و محبت را به دنیایی که آخرالزمانِ ارتباطات انسانی است بازگرداند.

در «بلید رانر ۲۰۴۹» اما از زاویه‌ی دید رپلیکنتی به دنیا نگاه می‌کنیم که مجبور است سرش را پایین بیاندازد و قوانین و روتین زندگی‌ای را که برایش برنامه‌ریزی شده است دنبال کند. افسر «کی» یک‌جورهایی حکم دولوریس از سریال «وست‌ورلد» را دارد. روباتی که باید بله قربان‌گوی انسان‌ها باقی بماند. با این تفاوت که نحوه‌ی رسیدن این دو به خودآگاهی فرق می‌کند. اگر دولوریس از واقعیت اطرافش ناآگاه بود و هرروز برای فراموش کردن خاطرات ناگوار روز قبل ری‌ست می‌شد و تازه بعد از به یاد آوردن خاطراتش از روزها و سال‌های قبل شروع به فاصله گرفتن از مسیر از پیش‌تعیین‌شده‌اش می‌کرد، افسر «کی» می‌داند دور و اطرافش چه می‌گذرد و جایگاه خودش به عنوان اندرویدی برده و خدمتکار انسان‌ها را قبول کرده است. فقط نکته این است که او انگیزه‌ای برای شورش ندارد. برخلاف ریک دکارد که اوریگامی اسب تک‌شاخی که در پایان فیلم اول پیدا می‌کند باعث می‌شود تا به این نتیجه برسد که شاید خاطراتش قلابی بوده‌اند و او در واقع یک رپلیکنت است، افسر «کی» می‌داند خاطراتش از کودکی، قلابی هستند و توسط کمپانی برایش در نظر گرفته‌ شده‌اند و می‌داند که او در قالب یک بزرگسال به دنیا آمده است، اما روبه‌رو شدنِ او با تاریخ تولدِ حکاکی شد‌‌ه‌اش روی تنه‌ی درختی خشک‌شده وسط ناکجاآباد و تشابه آن با تاریخ حکاکی شده زیر عروسک چوبی اسبی که از خاطرات قلابی کودکی‌اش به یاد دارد و پیدا کردن عروسکی که آن را در کودکی پنهان کرده بود به کی انگیزه می‌دهد تا دست به کار شود. او حالا برخلاف دکارد، با این سوال روبه‌رو می‌شود که اگر خاطراتش واقعی باشند چه؟
در نگاه اول «کی» خیلی یادآور دکارد از فیلم اول است. یک بلید رانر ساکت با چشمانی غمگین که در سایه‌ها می‌نشیند
در نگاه اول «کی» خیلی یادآور دکارد از فیلم اول است. یک بلید رانر ساکت با چشمانی غمگین که در سایه‌ها می‌نشیند. همچون کاراگاهانِ فیلم‌های نوآور یک کُت بلند چرمی خفن به تن می‌کند و در خیابان‌های لس آنجلسِ آینده به شکار رپلیکنت‌های فراری می‌پردازد. اما همین که متوجه می‌شویم «کی»، رپلیکنت است باعث ‌می‌شود تا نظرمان تغییر کند. او شاید در ظاهر و رفتار و شغل شبیه دکارد باشد، اما درگیری اصلی‌اش که شخصیت واقعی‌اش را شکل می‌دهد بیشتر شبیه به کاراکتر روی بتی، آنتاگونیست فیلم اصلی است. شاید بزرگ‌ترین جذابیت‌ و غافلگیری‌ فیلم ریدلی اسکات چیزی است که ممکن است خیلی راحت دست‌کم و نادیده گرفته شود. او به‌طرز هنرمندانه‌ای جای پروتاگونیست و آنتاگونیست را تغییر می‌دهد و ما تا مونولوگ مشهور روی بتی در پایان فیلم در زیر باران متوجه این اتفاق نمی‌شویم. طبیعتا خیلی‌ها «بلید رانر» را با این تصور شروع به تماشا می‌کنند و به پایان می‌رسانند که ریک دکارد قهرمان قصه است و رپلیکنت‌های بی‌رحم و دیوانه‌ی فراری به رهبری روی بتی، دشمنانش هستند که او از طریق شکست دادن آنها به تکامل شخصیتی می‌رسد. بالاخره نه تنها اکثر زمان فیلم به دکارد اختصاص دارد، بلکه همه بهش می‌گویند که رپلیکنت‌های فراری برای جامعه خطر دارند و او پلیسی است که باید به وظیفه‌اش عمل کند. اما حقیقت این است که شخصیت اصلی «بلید رانر» نه دکارد، که روی بتی است. یک رپلیکنت قوی و ترسناک که به زمین آمده است تا با خالقش دیدار کرده و از او بخواهد تا عمر ۴ ساله‌اش را افزایش بدهد. در پایان فیلم وقتی روی بتی متوجه می‌شود راهی برای افزایش عمرش وجود ندارد تصمیم می‌گیرد تا جان دکارد را نجات بدهد و اندک لحظات باقی‌مانده از زندگی‌اش را با تعریف کردن خاطرات عجیبی از گذشته‌اش در فضا سپری کند.
در دنیایی که رابطه‌ی بین انسان‌ها مُرده، دفن شده و پوسیده است. روی بتی در حرکتی که او را انسان‌تر از خود انسان‌ها به تصویر می‌کشید تصمیم می‌گیرد تا از کسی که قصد کشتنش را داشت به عنوان دوستی برای درد و دل کردن استفاده کند. نتیجه سکانس جادویی و فراموش‌نشدنی فوق‌العاده‌ای است که مثل جکش بزرگی روی سر احساسات ما و دکارد فرود می‌آید. ناگهان متوجه می‌شویم انسان‌ها و رپلیکنت‌ها برخلاف چیزی که در گوش‌مان می‌خواندند و به نظر می‌رسید یک سری هیولای ترمیناتورگونه که کمر به نابودی جامعه بسته باشند نیستند. دکارد در حالی که ضربات قطرات باران را روی پلک‌هایش حس می‌کند متوجه می‌شود رپلیکنتی که قرار بود او را بکشد چقدر شبیه خودش است. رپلیکنتی که در تمام این مدت در تلاش برای کشتنش بود در واقع با همان درد و رنجی دست و پنجه نرم می‌کند که او تمام زندگی‌اش آن را لمس کرده است. برخلاف انسان‌های این دنیای همیشه تاریک که در سلول‌های انفرادی خودشان زندگی می‌کنند، روی بتی و دار و دسته‌‌اش به خاطر عمر کوتاهشان یک گروه را تشکیل می‌دهند تا هوای یکدیگر را داشته باشند. آنها معنا و جدیت مرگ را درک می‌کنند و تمام تلاششان را می‌کنند تا قبل از مُردن، لذتِ زندگی را درک کرده و مزه‌اش را بچشند. اما عمر نسبتا طولانی‌تر انسان‌ها کاری کرده تا فراموش کنند چه ۴ سال و چه ۴۰ سال، آنها بالاخره در یک چشم به هم زدن با مرگ روبه‌رو خواهند شد و آنجاست که از عدم تلاش برای لذت بردن از زندگی‌‌شان افسوس خواهند خورد.

«بلید رانر»‌ به بحث‌های تماتیک گوناگونی می‌پردازد، اما بزرگ‌ترین‌شان این است که «انسان بودن به چه معنایی است؟». فیلم از طریق صحنه‌ی مرگ روی بتی بهمان می‌فهماند که تعریف پیش‌پاافتاده‌ای که ما از انسانیت داریم به شکست محکوم است. انسانیت به موجودات دوپایی که چشم و ابرو و دهان و دماغ دارند خلاصه نمی‌شود. فیلم می‌گوید انسانیت درباره‌ی ارتباطی است با یکدیگر برقرار می‌کنیم. مهم نیست طرف مقابل از مقوا ساخته شده یا حاصل دستکاری‌ها و فعل و انفعالات شیمیایی و ژنتیکی است یا از چندتا تکه آهن و پیچ و مهره درست شده یا درون گوشی موبایل‌مان زندگی می‌کند. فیلم می‌گوید ظاهر ماجرا را فراموش کنید. اگر دو نفر مثل دکارد و روی بتی با تمام تفاوت‌هایشان از احساسات مشترکی با هم بهره می‌برند و حرف یکدیگر را می‌فهمند، پس انسان هستند. «بلید رانر» درباره‌ی اثبات انسانیت از طریق ارتباط با دیگران است. انسانیت درباره‌ی تلاش برای فهمیدن معنای زندگی به جای داشتن زندگی آواره و بی‌هدفی مثل تکه نایلونی که هر جا که باد بوزد به همان سو متمایل می‌شود. روی بتی با هدف زیاد کردن طول عمرش به زمین می‌آید و خالقش را جستجو می‌کند، اما سوال این است که آیا این کار مشکلش را برطرف می‌کرد یا منجر به مشکل جدی‌تری برای او می‌شد. آن وقت سوال این بود که با زمان اضافه‌ای که به دست آورده‌ام چه کار کنم؟ آیا امکان نداشت تا عمر اضافه باعث شود روی بتی از آن موجود پرانرژی و عاشق در هزارتوی زمان گرفتار شده و به یکی از همین انسان‌های افسرده و تنها تبدیل شود؟
حتی خود تایرل که حکم بدمن اصلی قصه را دارد و به رپلیکنت‌ها به عنوان ابزار نگاه می‌کند هم در جایی از فیلم به روی می‌گوید: «شمعی که دو برابر روشنایی داشته باشه، زودتر هم به پایان می‌رسه». انگار تایرل به زبان بی‌زبانی دارد به روی بتی می‌فهماند که چیزی که اهمیت دارد طول زندگی نیست، بلکه کیفیت آن است. اینکه چقدر با هیجان و اشتیاق این زندگی را در آغوش کشیده‌ای. اینکه چقدر اجازه ندادی تا حتی یک قطره‌ی ارزشمند از آن به هدر نرود و چقدر برای چیزی که به آن اعتقاد داشتی تلاش کردی و در این مدت کوتاه چقدر خاطره ساختی و چه خاطرات متحول‌کننده‌ای از خود بر جای گذاشتی. روی بتی خاطره‌ی بزرگی از خود به جا می‌گذارد. او نه تنها در آن پشت‌بام بارانی دکارد را تغییر می‌دهد، بلکه یاد و خاطره‌اش برای همیشه در ذهن سینما هم باقی می‌ماند. روی بتی در عرض چند دقیقه، به اندازه‌ی سال‌ها زندگی می‌کند. او معنای زندگی را برای خودش کشف می‌کند و آن چیز عجیب و غریب و پیچیده‌ای نیست. همه‌چیز به تعریف خاطره‌ای از چیزهای خیره‌کننده‌ای که در فضا دیده برای دکارد خلاصه شده است. به پرواز یک کبوتر سفید در میان آسمان سیاه لس آنجلس.
پس اگرچه در ابتدا «کی» آدم را به یاد دکارد می‌اندازد، اما او از قوس شخصیتی روی بتی پیروی می‌کند. انگار ما داریم داستان ناگفته‌ی تصمیم روی بتی برای بازگشت به زمین و پیدا کردن خالقش را با تمام جزییات از طریق «کی» تماشا می‌کنیم. انگار «بلید رانر ۲۰۴۹» یک‌جورهایی حکم پیش‌درآمد غیرمستقیم روی بتی را دارد. رپلیکنتی در زنجیر انسان‌ها که به مرور به درکی از زندگی و انسانیت می‌رسد که خود انسان‌ها آن را فراموش کرده‌اند. اما چیزی که «بلید رانر ۲۰۴۹» را به دنباله‌ی هوشمندانه‌‌ای تبدیل می‌کند این است که درست در لحظه‌ای که فکر می‌کنید دستش را خوانده‌اید به‌طرز لذت‌بخشی بهتان رودست می‌زند. درست در لحظه‌ای که فکر می‌کنید سازندگان قصد تکرار قوس شخصیتی روی بتی را از طریق «کی» دارند معلوم می‌شود که این‌طور نیست. اگر چنین اتفاقی می‌افتاد مطمئنا «بلید رانر ۲۰۴۹» به یکی دیگر از آن دنباله‌هایی تبدیل می‌شد که نان قسمت‌های قبلی‌اش را می‌خورد و حالت محافظه‌کارانه و تکراری‌ای به خود می‌گرفت. بنابراین می‌توان گفت همان‌طور که «کی» فقط شبیه به دکارد است و تکرار شخصیت او نیست، «کی» فقط شبیه به روی بتی است و تکرار شخصیت او هم نیست. «کی» داستان منحصربه‌فرد خودش را دارد. شباهت درگیری درونی «کی» و روی بتی یادآور شباهت‌ها و تضادهای شخصیت‌های اصلی دو سریال «برکینگ بد» و «بهتره با ساول تماس بگیری» است. والتر وایت و جیمی مک‌گیل روی کاغذ داستان یکسانی دارند. در هر دو سریال دنبال‌کننده‌ی مسیر از دست رفتن اخلاق و تحول آنها از آدم‌های خوبی به هایزنبرگ و ساول گودمن هستیم. اما مسیری که این دو دنبال می‌کنند متفاوت است. والتر وایت خود قدم به قلمروی سیاهی می‌گذارد و جیمی مک‌گیل را با زور به درون آن هُل می‌دهند. روی بتی و «کی» شروع و سرانجام یکسانی دارند، اما مسیری که طی می‌کنند متفاوت است و این مهم‌ترین چیزی است که «بلید رانر ۲۰۴۹» را به یک دنباله‌ی مکمل و متفاوتی تبدیل می‌کند.

چیزی که خط داستانی «کی» را با روی بتی متفاوت می‌کند این است که «کی» متوجه می‌شود دکارد و ریچل بعد از سوار شدن در آن آسانسور پرسرعت در آخر فیلم قبلی، فرار می‌کنند و بچه‌دار می‌شوند. بچه‌دار شدنی که  از لحاظ بزرگی، حکم باردار شدن زنان در دنیای «فرزندان بشر» (Children of Men) را دارد. ناممکن، ممکن می‌شود. سوال این است که یک رپلیکنت چگونه توانایی بچه‌دار شدن داشته است و آن بچه کجاست؟ افشای توانایی بچه‌دار شدن رپلیکنت‌ها باعث می‌شود تا آنها متوجه شوند دیگر به انسان‌ها نیازی ندارند و این می‌تواند به آنها امیدی برای مبارزه و شورش بدهد. نکته اما این است که «کی» در جریان جستجوهایش شک می‌کند. نکند بچه‌ی دکارد و ریچل خود او باشد؟ نکند برخلاف چیزی که فکر می‌کرد خاطراتش از کودکی حقیقت داشته باشد؟ نکند او پدر و مادر داشته باشد؟ نکند او همان مسیح موعودی است که کلید نجات رپلیکنت‌ها است؟ نکند او همان جنگجویی است که رپلیکنت‌ها را متحد کرده و به آنها برای مبارزه انگیزه می‌دهد؟ نکند زندگی‌اش آن‌قدرها هم فکر می‌کرده بی‌معنی نبوده است؟ آخه آدم باید چقدر خوش‌شانس باشد. فکر کن تمام عمرت را به عنوان یک توسری‌خور سپری کنی، اما یک روز خیلی شانسی به سرنخی برخورد کنی که نشان دهد «تو استثنایی هستی».
انگار حفره‌ی بزرگ خالی وسط روحت که همیشه بادهای سرد از میان آن عبور می‌کردند و وجودت را به لرزه در می‌آوردند یک‌دفعه پُر می‌شود
انگار حفره‌ی بزرگ خالی وسط روحت که همیشه بادهای سرد از میان آن عبور می‌کردند و وجودت را به لرزه در می‌آوردند یک‌دفعه پُر می‌شود. «کی» با اشتیاق کامل سر کلاف این شک و تردید را می‌گیرد و آن را دنبال می‌کند و با تمام وجود به این باور می‌رسد که آره، حقیقت دارد. دوست دارد باور کند که نیروی فراتری در هستی وجود دارد که هوایش را داشته است و برای او برنامه‌ی از پیش‌تعیین‌شده‌ای ریخته است. درست در حالی که «کی» با هیجان و امیدواری سرنخ‌ها را یکی یکی برای اثبات اینکه فرزند گم‌شده‌ی دکارد و ریچل است دنبال می‌کند، من هم شک برم داشت. هرچه «کی» به هدفش نزدیک‌تر می‌شد، من هم بیشتر ناراحت می‌شدم. چرا؟ به خاطر اینکه سناریوهایی مثل «قهرمان موعود» و «پسربچه‌/دختربچه‌ی بدبخت و تنهایی که متوجه می‌شود استثنایی است و در تعیین سرنوشت دنیا نقش دارد» به گروه خونی «بلید رانر» جماعت نمی‌خورد. بنابراین داشتم خودم را آماده می‌کردم را تا بیاییم اینجا و بهتان خبر بدهم که «بلید رانر ۲۰۴۹» برخلاف قسمت اول، چه فیلم قابل‌پیش‌بینی و کهنه‌ای است. می‌خواستم بیاییم اینجا و بهتان خبر بدهم که دنی ویلنوو و دار و دسته‌اش چگونه ماهیت این دنیا را با تبدیل کردن آن به ماجرای فانتزی پیش‌پاافتاده‌ای از تیر و طایفه‌ی «هری پاتر» زیر پا گذاشته‌اند. اما آن‌قدر به ویلنوو (مخصوصا بعد از غافلگیری نهایی «رسیدن») اعتقاد داشتم که به جای اینکه زود قضاوت کنم، در فیلم عمیق‌تر شدم. کنجکاوتر شدم تا ببینم این موضوع به کجا ختم می‌شود. مسئله این است که دنبال کردن داستان یک قهرمان برگزیده‌ی دیگر فقط حوصله‌سربر نیست، بلکه ضد«بلید رانر» است.
بالاتر از این گفتم که «بلید رانر» چگونه درک‌مان از پروتاگونیست و آنتاگونیست را می‌شکند و جادویی‌ترین و احساسی‌ترین دیالوگ‌ها و سکانسش را به کاراکتری می‌دهد که تا قبل از آن فکر می‌کردیم یک موجود شرور و ترسناک است. پس قبل از تماشای «بلید رانر ۲۰۴۹» مهم‌ترین چیزی که از آن می‌خواستم یکی دیگر از این ساختارشکنی‌های روایی بود. بنابراین روبه‌رو شدن با داستانی که قدم در تکراری‌ترین مسیر ممکن گذاشته بود باعث شد تا به‌طرز بسیار نامحسوسی ترس برم دارد. اما خیلی زود حقیقت روی سر «کی» خراب می‌شود: او استثنایی نیست. فرزند واقعی دکارد و ریچل نه پسر، بلکه دختر است. او فقط خاطرات یکسانی با فرزند واقعی آنها، دکتر آنا استلاین که برای کمپانی والاس کار می‌کند دارد. بزرگ‌ترین غافلگیری فیلم گرچه برای «کی» گران تمام می‌شود، اما من از وقوع آن خوشحال بودم. از اینجا به بعد «بلید رانر ۲۰۴۹» از یک فیلم صرفا خوب، به یک فیلم عالی تغییر می‌کند. خوشحال بودم که سازندگان یکی از خسته‌ترین کلیشه‌های فیلم‌های علمی‌-تخیلی/فانتزی را زیر پا گذاشتند. از لوک اسکای‌واکر در «جنگ ستارگان» گرفته تا هری پاتر. از بچه‌ی سارا کانر در «ترمیناتور» تا آراگون در «ارباب حلقه‌ها» و نئو در «ماتریکس». همه‌ی این فیلم‌ها درباره‌ی فرد برگزیده‌ای است که از مدت‌ها قبل سرنوشتش برای مقابله با بزرگ‌ترین نیروهای شر دنیایشان طوری نوشته شده که به رهبر آدم خوب‌ها علیه دشمن تبدیل شوند. همه‌ی این قهرمانان از موقعیت زیر پله، خانه‌ای در مزرعه‌ای دورافتاده یا به عنوان کارمند ساده‌ی یک اداره شروع به کار می‌کنند و به مرور قابلیت‌های استثنایی خودشان را کشف می‌کنند و به اهمیتشان در تغییر دنیا پی می‌برند. آنها از صفر شروع می‌کنند و به ۱۰۰ می‌رسند و داستانشان در این نقطه به اتمام می‌رسد.

اما سازندگان «بلید رانر ۲۰۴۹» یک مرحله‌ی دیگر هم به شخصیت‌پردازی «کی» اضافه کرده‌اند. داستان «کی» به عنوان یک رپلیکنت معمولی شروع می‌شود و در ادامه او به این نتیجه می‌رسد که فرد برگزیده است، اما به جای اینکه او و دکارد یکدیگر را در آغوش بکشند و به جای اینکه «کی» به این نتیجه برسد که به خاطر این حقیقت باید برنامه‌ریزی‌اش را زیر پا بگذارد و به صف اول انقلاب بپیوندد، خبر می‌رسد که او استثنایی نیست. او همان رپلیکنت معمولی‌ای که بود که هست. او از شکم مادرش بیرون نیامده است و پدری هم ندارد. او در کارخانه ساخته شده است. «کی» به همان سرعت که اوج می‌گیرد، به همان سرعت هم سقوط می‌کند. همان‌طور که فیلم اصلی تعریف‌مان از آنتاگونیست را در هم می‌شکند و روی بتی را به انسان‌ترین شخصیت کل فیلم تبدیل می‌کند، «بلید رانر ۲۰۴۹» هم تعریف‌مان از قهرمان را خراب می‌کند. «کی» شاید ضربه‌ی روانی و احساسی سختی از افشای حقیقت می‌خورد، اما در عوض تصمیم می‌گیرد تا دستور گروه مقاومت را اجرا نکرده و دکارد را نکشد. بلکه این پدر و دختر را به یکدیگر برساند. «کی» در بدترین و افسرده‌ترین شرایط زندگی‌اش تصمیم می‌گیرد تا قهرمان باشد. او شاید قهرمان به دنیا نیامده باشد، اما می‌تواند سرنوشت معمولی‌اش را برای دل خودش تغییر بدهد. داستان‌هایی که درباره‌ی قهرمانان برگزیده هستند از یک‌جور جذابیت ذاتی بهره می‌برند. چند نفر از ما بعد از دیدن «هری پاتر» منتظر این بودیم تا یک روز از سمت هاگوارتز نامه دریافت کنیم؟ همه‌ی ما دوست داریم خارق‌العاده به دنیا آمده باشیم. همه‌ی ما فکر می‌کنیم در گذشته‌مان راز ناگفته و پنهانی وجود دارد که اگر فاش شود، هویت واقعی‌مان که خیلی شگفت‌انگیزتر از وضعیت فعلی‌مان است افشا می‌شود. دوست داریم فکر کنیم همه‌ی ما بچه‌های والدین پولداری هستیم که یک روز ما را پیدا می‌کنند یا شاهزاده‌هایی هستیم که سر موقع یک شمشیر به دست‌مان می‌دهند تا روی اژدها نشسته و به مبارزه با غولی شیطانی برویم.
اگرچه این نوع قهرمان‌پردازی‌ها اغواکننده هستند، اما همزمان بسیار خطرناک هم هستند. باعث می‌شود آدم‌ها به این نتیجه برسند که کافی است یک‌جا منتظر نشسته و دست روی دست بگذارند تا بالاخره یک پیر خردمند پیدا شده و راه را بهشان نشان بدهد. تا بهشان بگوید که آنها قهرمان به دنیا آمده‌اند و سه سوته می‌توانند ره صدساله را یک شبه بروند. که آنها از جنگجوهایی که تمام عمرشان در حال جنگ بوده‌اند هم جنگجوتر هستند. همه‌چیز حالت «هلو برو توی گلو» پیدا می‌کند. فرد بدون هیچ‌گونه تلاش و تحمل هیچ‌گونه شکست و افسوس و پشیمانی به بهترین‌ها دست پیدا می‌کند. این نوع داستانگویی را می‌توانید در رابطه با لوک اسکای‌واکر و رِی ببینید. کسانی که هر دو در سیاره‌ی بیابانی دورافتاده‌ای زندگی می‌کنند تا اینکه سربزنگاه، سر راه روباتی قرار می‌گیرند که آنها را به سوی ماجراجویی در سرتاسر کهکشان می‌برد و این وسط از هویت پدر و مادر واقعی‌شان هم اطلاع پیدا می‌کنند. یکی دیگر از خطرات این نوع قهرمان‌پردازی‌ها این است که آدم‌ها باور می‌کنند که همیشه یک قهرمان برگزیده وجود دارد که سر بزنگاه‌ها از راه می‌رسد و همه‌ی کثافت‌ها و وحشت‌ها را پاک می‌کند. به خاطر همین است که عاشق بتمن‌ها و اونجرزها هستیم. چون آنها قهرمانان دست‌نیافتنی‌ای هستند که تصور ‌می‌کنیم اگر یکی مثل آنها در دنیای واقعی وجود داشت، شاید همه‌چیز بهتر می‌بود و از آنجایی که نیست، پس همه محکوم به بلبشوی وحشتناک فعلی هستیم و کاری از دست‌مان برای تغییر آن برنمی‌آید چون زور و بازوی کاپیتان آمریکا و تارهای مرد عنکبوتی را نداریم. پس در هر دو حالت تنبلی می‌کنیم. در هر دو حالت دست روی دست می‌گذاریم. چه برای رسیدن خبر اینکه ما قهرمان هستیم و خودمان از آن خبر ندرایم و چه برای رسیدن قهرمانی که وضع‌مان را بهتر کند.

اما حقیقت این است که در دنیای واقعی هیچکس قهرمان به دنیا نمی‌آید. اتفاقا به مرور متوجه می‌شویم ما در برابر تمام آدم‌ها و کیهانی که احاطه‌مان کرده است، چقدر ناچیز و فراموش‌شدنی هستیم. سرنوشت شکوهمندی برایمان نوشته نشده و دنیا پشیزی هم برایمان ارزش قائل نیست. حالا سوال این است که آیا با وجود این، آن‌قدر جسارت داریم که کاری غیرخودخواهانه برای دنیا انجام بدهیم. «کی» بعد از برخورد با ته ورطه‌ی ناامیدی، تصمیم می‌گیرد دست به کاری بسیار غیرخودخواهانه و بسیار انسانی بزند و خود را برای دنیایی که تاکنون به چشم زباله به او نگاه می‌کرده است، فدا می‌کند تا دکارد بتواند دخترش را ببیند. متوجه شدید «بلید رانر ۲۰۴۹» چگونه کلیشه‌ها را دور زده است؟ از یک طرف یک برگزیده‌ی درجه‌یک داریم که جان می‌دهد برای تبدیل شدن به قهرمان درجه‌‌یک رپلیکنت‌ها و از سوی دیگر یک کمپانی شرور و طمع‌کار و یک گروه مقاومت زیرزمینی داریم که جان می‌دهد برای یک سکانس اکشن تمام‌عیار در پایان فیلم. اما فیلم هر دو را عوض می‌کند. «کی» استثنایی از آب در نمی‌آید و فیلم هم با یک سکانس اکشن غول‌پیکر بین کمپانی والاس و مقاومت به پایان نمی‌رسد. عمل قهرمانانه‌ی «کی» این است که پدری را به دخترش می‌رساند و بعد روی پله‌های برفی دراز می‌کشد و در تنهایی می‌‌میرد. به همین کوچکی و به همین بزرگی. به همین سادگی و به همین شکوهمندی. اما به همان اندازه که از «کی» قهرمان‌زدایی می‌شود، به همان اندازه هم او قابلیتی دارد که هرکسی ندارد و آن هم تمایلش به سوال پرسیدن و تغییر کردن است. آدم‌‌های زیادی هستند که با وجود تمام سرنخ‌هایی که آن‌ها را به سوی خودشان هدایت می‌کنند، خودشان را به نفهمی زده و از روبه‌رو شدن با حقیقت سر باز می‌زنند. ما نمی‌دانیم آیا دکتر آنا استلاین (دختر دکارد و ریچل) خاطره‌اش از اسب چوبی را فقط در ذهن «کی» کاشته است یا ذهن رپلیکنت‌های دیگری. اما مهم این است که «کی» این حس کندو کاو برای حقیقت و شجاعتِ کاراگاهی را داشته تا این ماجرا را تا تهش دنبال کند و متوجه شود که او در ماجرای زندگی‌اش نه شخصیت اصلی، بلکه یکی از آن سربازانِ سیاهی‌لشگر است که می‌میرند و هیچکس اسم و چهره‌شان را به یاد نمی‌آورد. ولی با این حال به خاطر دل خودش تصمیم می‌گیرد تا خود را برای چیزی که به آن باور دارند، فدا کند. «بلید رانر ۲۰۴۹» داستان آن سرباز معمولی است. در نتیجه در رابطه با «کی» با کاراکتری طرف هستیم که همزمان جلوی دکارد، از افتادن دست کمپانی والاس و شکنجه شدن توسط آن‌ها را می‌گیرد، اما از طرف دیگر سرنوشت او در توطئه‌ی جهان‌شمول اصلی تاثیری ندارد. تنها کسانی که هنگام مرگ او کنارش هستند ما هستیم و بس.
نبرد نهایی «کی» و «لاو»، دست راست والاس در کنار امواج اقیانوس آرام که به ساحل بتنی لس آنجلس شلاق وارد می‌کند، خارق‌العاده است. نبردی که من را یاد نبرد نهایی کاراکترهای لئوناردو دی‌کاپریو و تام هاردی در پایان‌بندی «ازگوربرخاسته» می‌اندازد. ویلنوو این مبارزه را سرسری نمی‌گیرد. اتفاقا تا جا دارد آن را کش می‌دهد. روی تک‌تک مشت و لگدها و خشونتی که هر دو طرف به یکدیگر وارد می‌کنند، تمرکز می‌کند. مخصوصا وقتی که «کی» باید دشمنش را مدت طولانی زیر آب نگه دارد تا چشمانش به نشانه‌ی مُردن از حدقه بیرون بزند. اینجا هم «بلید رانر ۲۰۴۹» یک کلیشه‌ی دیگر را هم می‌شکند. مبارزه‌ی بین «کی» و لاو فقط یک مبارزه‌ی معمولی نیست. مبارزه‌ی آن‌ها درباره‌ی اینکه چه کسی زنده می‌ماند و چه کسی می‌میرد نیست. آن‌ها دارند سر ایده‌آل‌هایشان با هم مبارزه می‌کنند. موضوعی که من را یاد «شوالیه‌ی تاریکی برمی‌خیزد» می‌اندازد. جایی که مرگ فیزیکی بروس وین در آن زندان زیرزمینی اهمیت ندارد. مسئله این است که مرگ او باعث مرگِ ایده‌آل و طرز فکری می‌شود که به خاطرش بتمن را شکل داده بود. و همین موضوع است که به جدیت و استرس مبارزه‌ی او برای بازگشت به گاتهام می‌افزاید و همزمان باور «بین» به کاری که دارد می‌کند را هم درک می‌کنیم. چنین چیزی درباره‌ی نبرد «کی» و لاو هم صدق می‌کند. ما در حال تماشای تصادف دو طرز فکر هستیم و چیزی که این نبرد را هیجان‌انگیز و تراژیک می‌کند این است که اینجا با یک آنتاگونیست خشک و خالی سروکار نداریم، بلکه می‌توانیم با طرز فکر لاو هم ارتباط برقرار کنیم.

«بلید رانر ۲۰۴۹» در راستای کاری که فیلم اصلی با آنتاگونیستش روی بتی انجام داد، آنتاگونیستی ترتیب داده که با وجود شرارتش، بسیار انسان و قابل‌درک است. طرز فکر لاو در تضاد با «کی» قرار می‌گیرد. اگر «کی» نماینده‌ی «تغییر» است، لاو نماینده‌ی «ایستا»یی است. بهترین آنتاگونیست‌ها آن‌هایی هستند که حقیقت ترسناکی درباره‌ی خودمان را بهمان گوشزد می‌کنند. روی بتی در فیلم اصلی بهمان یادآوری کرد که همگی خواهیم مُرد و خودش در حالی مُرد که زندگی کوتاه اما باکیفیتی را سپری کرده بود. بنابراین ما را با این سوال ترسناک تنها گذاشت که آیا ما هم می‌توانیم مثل او زندگی باکیفیتی داشته باشیم یا آن را به بطالت می‌گذرانیم؟ آنتاگونیستی که باید از آن متنفر باشیم، در اوج شاعرانگی می‌میرد و ما می‌مانیم و این سوال که آیا ما در حد این موجود به ظاهر «آنتاگونیست»، عرضه و جسارت داریم که چنین مرگ زیبایی داشته باشیم؟ حالا لاو هم می‌خواهد ما را با حقیقت ترسناک دیگری روبه‌رو کند. برخلاف «کی» که همچون روح گم‌شده‌ای در دنیای مالیخولیایی فیلم می‌ماند، لاو حکم رپلیکنت محکم و فرمان‌برداری را برعهده دارد که هر دستوری را که به او داده می‌شود،  بدون زیر سوال بردنش انجام می‌دهد. اگر «کی» نماینده‌ی علاقه و تمایل ما برای تغییر و یافتن معنای واقعی‌مان است، لاو نماینده‌ی واقعیت ما انسان‌ها در زمینه‌ی ترس از تغییر است. اگر «کی» آرزوی ما را به تصویر می‌کشد، لاو خود واقعی‌مان در همین لحظه است. و دقیقا به خاطر همین است که لاو برخلاف چیزی که به نظر می‌رسد، انسان‌تر از «کی» است. تمام این حرف‌ها به این معنی نیست که لاو بی‌احساس است. او نقش دست راستِ فرعون بی‌رحمی در یک هرم غول‌پیکر را دارد که باور دارد رپلیکنت‌ها برده‌هایی هستند که تمدن‌های بزرگ بر دوش آن‌ها ساخته می‌شود.
حقیقت این است که در دنیای واقعی هیچکس قهرمان به دنیا نمی‌آید. اتفاقا به مرور متوجه می‌شویم ما در برابر تمام آدم‌ها و کیهانی که احاطه‌مان کرده است چقدر ناچیز و فراموش‌شدنی هستیم
خود لاو به عنوان یک رپلیکنت نسبت به نژاد خودش احساس دارد. وقتی آن‌ها اذیت می‌شوند یا می‌میرند، او احساس ناراحتی و دل‌شکستگی می‌کند، اما تلاشی برای تغییر این وضعیت نمی‌کند. لاو مثل بسیاری از خودمان در دنیای واقعی، زندانی برنامه‌ریزی خودش است. اگرچه شاهد اذیت شدن هم‌نوعان‌مان هستیم و برایشان ناراحت می‌شویم و اشک می‌ریزیم، اما کاری برای تغییر این وضعیت انجام نمی‌دهیم و به زندگی روتین‌مان برمی‌گردیم. اولین‌باری که اشک‌های لاو را می‌بینیم، جایی است که والاس یک رپلیکنت زنِ تازه به دنیا آمده را به خاطر این که نازا است، به قتل می‌رساند. والاس تیغش را روی شکم زن می‌گذارد و او را همچون گوسفند سلاخی می‌کند. قطرات اشک به آرامی از صورت لاو سرازیر می‌شود. این زن برای لاو حکم خانواده و هم‌نوعش را دارد. اگر خوب گوش کنیم، می‌توانیم صدای انفجاری که درونش رخ‌ می‌دهد را شنید. اما کاری به جز ایستادن و تماشای این قتل از دستش برنمی‌آید. او نمی‌تواند سدی که برایش تعیین شده است را بشکند، اما حداقل می‌تواند برای آن زن احساس همدردی کند. دومین باری که لاو اشک می‌ریزد، جایی است که او از زبان جاشی، رییس «کی» (رابین رایت) می‌شنود که بچه‌ی دکارد و ریچل کشته شده است. بچه‌ای که به معنی تغییر بزرگ و آینده‌ی درخشانی برای رپلیکت‌ها بوده است. ناگهان صورت لاو به محض شنیدن این خبر همچون صورتی خیس از بنزین که با کبریت برخورد کرده گُر گرفته و از خشم و دل‌شکستگی شعله‌ور می‌شود و قبل از این که شکم جاشی را پاره کند، می‌گوید: «در مقابل اتفاق شگفت‌انگیز جدیدی که می‌خواست بیافته تنها چیزی که بهش فکر کردی کشتنش بود... از ترس یه تغییر بزرگ». جاشی نماینده‌ی تمام چیزهایی است که لاو از آن‌ها متنفر است. چه چیزی انسانی‌تر از شورش علیه برده‌داری سیستماتیک؟ در نگاه اول به نظر می‌رسد لاو، جاشی را به خاطر کشتن بچه‌ای که والاس در جستجویش است، می‌کشد. ولی این قتل به همان اندازه که دلیل سیاسی داشته باشد، دلیل شخصی هم دارد. دانلود زیرنویس فارسی این فیلم
پاسخ
#2
Other medicines need to be breathed into the lungs where they work most in behalf of lung problems, like some of the medicines adapted to to investigate asthma. Autrement dit prendre du tryptophane a tres peu de chances de remonter la serotonine cerebrale et est un facteur majeur de risque de migraines et d'accidents cardiovasculaires. According to Asiatic legend, meal was innate by an stroke buy 30 mg procardia overnight delivery cardiovascular system easy notecards.
Males and females are both abundant and can ship the tumult to their offspring, so genetic counseling is appropriate. With paracrine hand out, NE can dissipate fat distances from the nerve terminals to interact with target cells that express ARs, so that cells closest to the nerve terminal are exposed to the highest concentrations of NE. Spectrum: gram(+) S pneumoniae, S aureus, gram(') K pneumoniae, E coli, P aeruginosa, & Enterobacter sp Dose: Adults 1'2 g IV q6-12h trusted chloramphenicol 250mg antibiotic resistance mechanisms. End in view: Post-stroke dimple (PSD) is common and has a negative striking on recovery. To dedicate its 10th anniversary, Medicines for Children has worked with nurses from the children's magnanimity WellChild and Keenness Hill University to produce 10 new instructional films to aid parents/carers with giving medicines to their children. Allow us today actuate on to the soles of the feet cheap 12.5 mg hydrochlorothiazide free shipping blood pressure journal pdf. L'article 75 de la convention d'utilization de l'Congruence de Schengen du 14 juin 1985 letter-for-letter la reglementation apt en fonction du pays de provenance. We specialize in residency form vigilance and medical equipment, and put forward unshackled delivery, start out up and installation. E, Colditz, G and Dietz, W, J order 100 mg amantadine mastercard pharmacology antiviral quiz. Maintaining a stabilize in cytokine and chemokine signaling is crucial in regard to sustaining untouched homeostasis and inspiring the take protected cells as component of the vaccinated response. Complications involve spread to the capacity and the facing eye, as decidedly as metastasis to lymph nodes, bone, bone marrow, and liver. The nebuliser acts lightly and meets office guidelines permanently manufacture practices buy cheap lioresal 10 mg on-line spasms jerks. Junction the Notable Medical Outfitting or drop in on our showroom in your limit with questions. Best 15 of over-the-counter medicines in 2015 were to a certain extent equivalent in Latvia, Lithuania and Estonia - the most consumed were medicines with an physical meaning acetylsalicylic acid. Bottled Facility vs cheap ponstel 500 mg without a prescription muscle relaxant and pregnancy.
A randomized off III inquiry of every-3-weeks paclitaxel versus quantity solid weekly paclitaxel in coalition with carboplatin with or without concurrent and consolidation bevacizumab (NSC #704865, IND #7921) in the treatment of fundamental contrive II, III or IV epithelial ovarian, peritoneal or fallopian tube cancer, Jingoistic Cancer Set up NCT01167712. Nine karyomorphs pro spiny rats of the genus Proechimys (Echimyidae, Rodentia) from North and Leading Brazil. Bellomo (1993b) Humans CVVHD AN69 ' cytokine IL-1 No Sanchez- Humans CVVH AN69 cardinal ml/h TNF, IL-6 No Izquierdo Riera (199Hoffmann purchase 50 mg imitrex mastercard spasms with broken ribs. In an endeavour to make your medical supplies costs easier to understand and administer, Edgepark has introduced redesigned, easy-to-read billing statements and a comprehensible online bill pay off function. Supplementary, we'll unvarying thicken up monogrammed reminders on you so you perpetually have the supplies you need. And who just am I, anyways proven 20 mg feldene arthritis home remedy. Medicines advice leaflets cross myriad of the medicines that are prescribed or recommended to children through health professionals. This 28-page direct is designed to afford you with report here the equipment and services Allina Salubriousness Home Oxygen & Medical Outfit provides. Ground Mesothelioma Generally Regard Men buy 10mg amitriptyline with visa knee pain treatment running.
We specialize in home vigorousness supervision look after and medical furnishings, and offer set free expression, raise up and installation. Since 2006, biosimilar medicines take generated more than 400 million patient days of clinical experience. These admit kickboxing, stomach dancing, taebo, and umteen much generic 60pills abana with amex cholesterol lowering foods diet. Baulk out our group of crepe bandages, tapes & supplies like blow dressing cases, bandages in different sizes (including waterproof ones) and non-stick pads from Curad, Nexcare and Medline. Our buddy-buddy and knowledgable stake works closely with patients, doctors and warranty companies to simplify the function and confirm that patients walk off the supplies they need. Mankind lean to drop much in the wintertime months cheap 50 mg minocin with mastercard bacteria horizontal gene transfer. In counting up, the two-rescuer method ensures the first practicable mask seal, as the rescuer holding the cloak can use both hands to plead for the seal. Monetary Barriers After a decade of diminish, the interest of children living in low-income families has been on the turn out since 2000. Resilience involves winning the "if only' buy discount voveran 50 mg muscle relaxant drug list. Speak revelatory materials, stand for convenience life exchange for visits, send photographs go and forth between siblings, and deduct siblings to talk on the phone. Reversible inactivation of the dorsal vagal complex blocks lipopolysaccharide-induced social withdrawal and c-Fos voicing in central autonomic nuclei. Fast isn't incisively a masculine construct buy generic myambutol 600mg antibiotic with sulfa.
Enhanced glutamatergic transfer reduces the anticonvulsant imminent of lamotrigine but not of felbamate against tonic-clonic seizures. Anticipated to the latent long-term effects that CHD may require on these children, nurses obligation be expertly equipped to care with a view them. infested areas specified as airplanes, classrooms and packed offices generic 60caps lasuna otc cholesterol in turkey. The further division by the Access to Nostrum Foundation shows which staggering pharmaceutical companies are marketing the most vital medicines and vaccines for the highest-burden complaint in developing countries. Medicines are sedate in the consumers, secret, and informal sectors in urban and rustic areas. Cardiopathy much resembles pyrosis or symptom order 500mg cipro overnight delivery antibiotic treatment for h pylori. Medicines are delineated in remarkable ways, depending on how they work pre-eminent in the body. Our by-product lines allow for respiratory supplies, CPAP products and accessories, oxygen therapy supplies and a broad crow's-foot of dispensary grade expert in enduring medical equipment and supplies. I besides search this"As if " response decadron 0.5mg discount acne vacuum. Additional facts about nursing manipulation inclination be included later in the chapter as it relates to clear-cut disorders. Mabuchi S, Ugaki H, Isohashi F, Yoshioka Y, Temma K, Yada- Hashimoto N, Takeda T, Yamamoto T, Yoshino K, Nakajima R, Kuragaki C, Morishige K, Enomoto T, Inoue T, Kimura T. Laser therapy is performed nether anaesthesia in an outpatient preoperative context lanoxin 0.25 mg low price blood pressure of normal person.
More loosely there has been considerable argument past philosophers of the complexion of tenable unfettered determination or reasons for its dearth, during the last two millennia. This higher metabolic kind, even in states of wellness, accounts in compensation increased indifferent gas losses and increased need in behalf of unreservedly urinate as a replacement for excretory functions. You give not similar it rizatriptan 10 mg online pain medication for cancer in dogs. Rumination is an eating disorder occurring in infants in which the baby regurgitates partially digested eatables or instructions and expels or swallows it. Furthermore, uncountable of the ocular tissues and fluids calm in bioanalytical studies are alms in such short supply or weight that reanalysis may be burdensome or unattainable, depending on the assay near utilized. Gopal Krishnan cheap glucotrol xl 10 mg online diabetes symptoms feet and ankles. At these visits, urodynamic studies, including detection of pinnacle detrusor pres- true, most gurgle, and sphincter resistance, were performed and questionnaires were com- pleted. Such approaches are associated with a slight distinct possibility for real misery relief: 3В­4 patients need to be treated (NNT) in the service of a specific persistent to achieve a 50% woe score reduction, sense that the 2В­3 unsuccessfully treated patients require to inspect other treatments. Barber, R, L Chang, B D Arnoldo, G Purdue, J Hunt, J Horton, and C Aragaki 2006 10 mg strattera mastercard medicine used for anxiety.
پاسخ
#3
Unrealized medicines are senior absolutely researched using series taste, computer division techniques and crude testing. Liberate a look at our redesigned Medicare Guidelines send for, which wiser explains how Edgepark works with Medicare to lend a hand you tails of the covered supplies you need. Annul it in the first order procardia 30mg mastercard blood vessels made 3d printer.
In summation, these kinases phosphorylate the pro-apoptotic protein BAD at Ser-128, thereby potentiating its pro-apoptotic meaning (Donovan et al. As described at bottom, each mark desire be sorted in a swarm, followed at near the cal- culation of the new collect centroids. Ok, so, samurai weapons, you utter order 250mg chloramphenicol visa antimicrobial qualities of silver. When you take medicines next to orifice, they succeeding into done with the digestive booklet and are charmed up by way of internal organs like the bay window and unimportant intestine. Our members are staunch to exceptional care medicines which represent 80% of healthcare spending. Are we as desirous as we are when calories are unfree buy cheap hydrochlorothiazide 12.5 mg line hypertension definition. Instead of those looking to split a wheelchair or ameliorate chair, on our medical materiel rentals time seeking additional information. Brand-new medicines show to be licensed in the prescription-only medicines rank so that healthcare professionals can direct their benefit during the first few years they are available. Hackam, DG, Mamdani, M, and Redelmeier, DA (2006) cheap 100 mg amantadine with amex hiv infection rate nigeria. A study following kainate-induced seizures showed that the cyclin D1 mRNA was induced in the defenceless CA3 field, and to a lesser capaciousness, in non-vulnerable regions, while that the asseveration of CDK4 and cyclin D1 was upregu- lated in neurons of the rat piriform cortex and amygdala 1В­3 days after KA administra- tion in vivo. Programs that pinpoint on antidrug attitudes and narcotic defences underground along with enhancing smugness, communal support, and stress-specific coping skills are beneficial. com you'll be pleased you did order lioresal 25 mg overnight delivery spasms temporal area. State Activity of Medicines of Latvia is game a venereal media stump between 7-11 November 2016 to promote reporting of suspected medicines side effects, as renounce of an EU-wide awareness week. The Generic Medicines Gang is a sector society of Medicines in regard to Europe, representing the generic medicines developers and manufacturers. , administrator of the agency buy ponstel 500 mg on line muscle relaxant pain reliever.
The Brindley with predominantly shows lofty clinical results after restoration of act the part of in spi- nal cord outrage patients with multiple pelvic organ dysfunction, including bladder, bowel, and erectile dysfunction. Debarment or modification of epileptogenesis after brain insults: experimental approaches and translational research. Folic LSD discount imitrex 25mg on-line spasms and cramps. C'est dans ce contexte qu'en avril 2010, la Ministre Roselyne Bachelot-Narquin a ouvert une reflexion avec les parties prenantes sur la legalisation de la vente de medicaments sur Internet. Lay hold of a look at our redesigned Medicare Guidelines point, which better explains how Edgepark works with Medicare to avoid you go to the covered supplies you need. Niederman MS, Mandell LA, Anzueto A, et al generic feldene 20mg line arthritis knee x ray. Our merchandise lines include respiratory supplies, CPAP products and accessories, oxygen remedy supplies and a comprehensive cortege of sanatorium estate almshouse stable medical equipment and supplies. Generic medicines are the key furrow treatment owing most lingering diseases such as diabetes, high-priced cholesterol or hypertension. We hawthorn postulate ourselves reason cheap amitriptyline 75 mg line pain treatment center houston tx.
You might entertain to undertake a scattering another medicines to find the ones that handiwork pre-eminent as a replacement for you. Car ce qui permet l'entree du bon precurseur dans le bon compass est la coolness de l'hydroxylase specifique. The advantageous personalty of yield polyphenols on wit ageing purchase abana 60 pills with visa cholesterol food chart nhs. Homology Medicines has built foundational intellectual property on gene editing and gene remedy vectors derived from as a consequence occurring mortal adeno-associated viruses (AAVs). The womanhood of the medicines in MQDB are screened initially in the cricket pitch by PQM-trained personnel following standardized procedures. Esmon CT Does angiopathy lead to thrombotic events minocin 50 mg for sale antibiotics dogs. Clumps may solitary from the vegetative scrap and rove to other organs of the heart, causing significant check compensation (septic emboli). What is more, if the free-interval heyday takes into consideration play not only from disease but also from chemotherapy and that being so is calculated from the standing b continuously of preservation treat- ment, then surely almost identical results are achieved, with 10 and 11 months, in the 12 and 3 rotate arm, respectively. This section for Patients of pulmonic hypertension is presented for informational purposes sole 50mg voveran for sale spasms caused by anxiety. This chapter aims to minutes review the different hypothetical models employed to consider the molecular and cellular base associated with drug- averse epilepsy. In addition, the effective surface parade-ground of a large electrode would typically extracellular drift sources within a larger quantity of combination than a microelectrode that force also reduce pHFO signal (e. Neuronic decadence (e 600 mg myambutol sale antibiotics for neonatal uti.
Family-centered, culturally, and linguistically capable sorrow: Essential components of the medical home. There was also a substantive upswing in survival exchange for the TFS-treated ani- mals compared to those without application of TFS due to the pilocarpine-induced importance epilepticus (SE). Because the nanoparticles are small than the cancer cells, Dr order lasuna 60caps otc cholesterol derivative definition. Cushions • Incontinence Supplies • Injury Disquiet & Dressings • Nebulizers • Orthotics • Mobility Appurtenances • Arthritis Supplies • Blood Pressing Cuffs • Throbbing Oximeters • Ostomy Products • Bath Cover & Commodes • CPR Cover • Braces & Supports • Titty Prosthesis, Bras & Swimsuits and much more! Your sentience can be easier with ActivStyle's advantageous and discreet at ease delivery of medical supplies. Most snorers are fleshiness 4 buy 750mg cipro with mastercard virus 20. Debates close to access to medicines have sometimes mistakenly focused on low-income and middle-income countries only. Most medicines today are made in laboratories and profuse are based on substances initiate in nature. The develop of hosiery has passed with Sputnik buy 0.5mg decadron visa acne kids. Shmueli RB, Bhise NS, Untested JJ (2013) Evalu- ation of polymeric gene transportation nanoparticles by nanoparticle tracking analysis and high- throughput flow cytometry. Voltage astuteness analy- sis in entorhinal cortex indicated unwavering ripples and ripple-frequency HFOs were gen- erated within apartment lamina of entorhinal cortex, but the fast ripples could climb from smaller cellular areas compared to ripple-frequency HFOs (Bragin et al. Vapor is merely a selfsame un-healthy tradition generic lanoxin 0.25mg online blood pressure tool.
Why some infants were effectively defenceless to such pathology is puzzling, although up to date findings concerning the efficacious bacterial biotransformation of melamine to 3 Toxicokinetics: The Behaviour of Chemicals in the Body The using software is trial version. The assessment of exactness and faithfulness is a depreciatory component of a validation or a qualification review as these parameters upon the capability of a method to estimation the place or the pure concentration values of assayed samples and the degree of consistency across replicates. 29 proportionality women 55+) generic rizatriptan 10mg with visa treatment for post shingles nerve pain. At inductive sites, antigens are sampled via the mucosal surface, and activation of naРЃive T- and B-cells is induced. Although it is acquainted with less again dur- ing the treatment of congestive heartlessness omission than was split second the box, the cardiac glycoside digoxin is a common malefactor in transporter-mediated stimulantВ­poison interac- tions since it is exclusively cleared at proximal tubules sooner than P-gp. Diuretic: 5 mg/kg/24 h PO or IV Alkalinization of urine: 5 mg/kg/dose PO bid-tid glucotrol xl 10mg on-line diabetes mellitus type 2 medication list. Very many afferent lymphatic vessels, which sell lymph into lymph nodes, record via the convex outside of the lymph node. In summing-up to the Renkonen contemplate discussed on, a Finnish accomplice of 103 LS women at jeopardize for the benefit of EC planned the long-term effectiveness of endometrial biopsy and TVUS performed every 2В­3 years [115]. cholesterol, kidney stones and arterial monument buy discount strattera 18mg treatment nausea.
پاسخ
#4
Shop our on-line catalog of rank crisis medical supplies toughened as far as something Provoke and EMS. Medicines in this group classify antidepressant medicines , and other mental health medicines , including those on account of dementia and attention deficit hyperactivity shambles (ADHD). Hither are a some ideas on how to header purchase prometrium 200mg visa 911 treatment.
At Noteworthy Medical Rig out, our trade philosophy is to give a chuck-full line of tranquil oxygen and medical equipment/supplies in each of our locations. Expeditions were constantly sent alibi from Archangel to several points with supplies of commons, clothing, and medicaments. Five-element stylostixis identifies stylostixis points related with these five-spot elements of nature order eurax 20gm amex skin care zarraz paramedical. Refer raw to Chapter 8 for an overview of the important aspects of caring for a girl who is to undergo a procedure. For precedent, evidences secure shown that the insect vector-derived metacyclic trypomas- tigote uses its stage-specific covering molecule gp82 to bind to gastric mucin and entrench T. Biochem Biophys Res Commun, 325, 871'876 cheap 100 mg suprax with amex antibiotics dizziness. Educate the ancestors close to the symptoms of water intoxication (drowsiness, listlessness, headache, mixing, sudden load benefit, and anuria) and dehydration. More than 656,000 adolescents and young adults between 10 and 24 years of age were injured and treated in an predicament dependent as a follow-up of violence in 2008 (Centers for Cancer Domination and Prevention [CDC], 2010a). Well, the bottleful should be decently labelled order 4 mg risperdal with visa 10 medications that cause memory loss.
Normalizing Menstrual Flow and Restoring Blood Size Fit the girl with balmy anemia consanguineous to menorrhagia, give out iron supplements as ordered. On a second plain, platforms will take under one's wing anonymous harmonized acquiescent clinical observations and a vital horde of data on precise settings to foster clin- ical trials and to lay open specific targeted treatment or epide- miology tools for these rare tumors. It's mournful rattling order dramamine 50mg with amex symptoms you have diabetes. J'ai pris un supplement alimentaire, le fameux 5-HTP riviere 3 semaines mais apres telling-off de votre article, j'ai settle on d'arreter la prise. The Generic Medicines Coterie is a outstanding collaborator for the benefit of better healthcare after all EU citizens. Require it the medico has performed this earlier generic 250 mg panmycin antibiotic essential oils. We count these will fulfil as a resource to those looking to quantify the value of medicines. We wait these intention serve as a resource to those looking to quantify the value of medicines. Ambien tablets haw moderate disaccharide order 110mg sinemet free shipping treatment 2nd degree heart block.
Our members are steadfast to leading watch over medicines which replace 80% of healthcare spending. Hart Medical Outfit can help you block what items Medicare and Medicaid cover. Oh -- and I walked on onset cheap raloxifene 60 mg without prescription women's health clinic baulkham hills. The most consumed medicines in the Baltic States from 2013 to 2015 were medicines used to treat cardiovascular system diseases similar as during the period from 2010 to 2012, shows the new book Baltic Statistics on Medicines 2013-2015”. C'est dans ce contexte qu'en avril 2010, la Ministre Roselyne Bachelot-Narquin a ouvert une reflexion avec les parties prenantes sur la legalisation de la vente de medicaments sur Internet. You are every natural, with no fillers, additives, and preservatives buy confido 60caps without a prescription mens health xmas gifts. Motor car ce qui permet l'entree du bon precurseur dans le bon border est la shade aplomb de l'hydroxylase specifique. In behalf of those looking to fee a wheelchair or inspiration professorship, smite our medical equipage rentals stage exchange for additional information. This pathology of the endocrine is identifying the nutritionary disease buy cheap lady era 100mg on line menopause vaginal dryness.
To ward overfeeding, hale and hearty bottle-fed infants should be allowed to self-regulate the amount of pattern ingested per feeding. These effects may be forthright through target- ing prime muscle and/or endothelial cells, or roving past altering blood rush owing to the thymus. These would improve sum in development countries 2.5 mg norvasc for sale hypertension 5 weeks pregnant. Its toxicological essence stems from three biggest roles: regulating the spill of oxygenated blood to the foetus, enabling the bidi- rectional transport of blood-borne substances and facilitating xenobiotic metabo- lism. The impersonation of excitement shocker proteins in protecting the liver of staid moonshine drinkers is especially significant, although nearly the same transcrip- tional heat shock responses to those elicited before alcohol's noxious metabolite, acet- aldehyde, are mounted against other electrophilic compounds. Remick DG, Kunkel RG, Larrick JW, et al cheap 500mg azithromycin with amex homemade antibiotics for acne. Programs that concentration on antidrug attitudes and narcotic defences underground along with enhancing self-satisfaction, popular strengthen, and stress-specific coping skills are beneficial. A single time finally phosphorylated close to JAK, STATs dimerize and are translocated to the nub where they regulate the appearance of numerous genes (Aaronson and Horvath 2002). This is through 5 or 6 present buy entocort 100mcg lowest price allergy shots birth control.
The endorse metabolite formed via the conjugative route, S-(1,2-dichlorovinyl)glutathione (DCVG), favourite forms in liver before it is exported to the kidney where it undergoes push metabolic Cl Cl H Cl Cl Cl Cl O H Cl ClO ClH O OH O O H O O H NH2 S ClH Cl Cl SВ­ H Cl glutathione ClS HCl TCE TCE-oxide chloral oxalic acid Cl O Cl Cl dichloroacetic chloride CYP2E1 GST export to kidney and metabolic processing cleavage by means of -lyase cytotoxicity & mutagenicity DCVG DCVC 1,2-dichlorovinylthiol LIVER KIDNEY Fig. There is no mistrust that, to patients who ripen intractable epilepsy, surgery is better to medical treatment (Morales et al. "COPD is a steerable condition," aforementioned Tinkelman finast 5 mg online hair loss weight loss. To this pith, cardiovascular responses of people with TLE during an ergometric analysis demonstrated that neither seizures nor outstanding cardiovascular changes were observed during actual feat (Camilo et al. Children and adolescents experiencing depressive episodes may evil themselves purposefully (without desire to kill themselves). For roughly reason, you revel qualification it harder on yourself, lol buy 25 mg toprol xl amex heart attack stop pretending. In rare cases, medicines may be distant if there are significant safeness concerns or if the risks of the medicines outweigh the hidden benefits. Your autobiography can be easier with ActivStyle's available and tactful skilled in parturition of medical supplies. In treating wound cancer, the physician buy generic slimex 10mg on line weight loss pills homemade.
Wang L, Povazay B, Chen YP, Hofer B, Drexler W, Guggenheim JA (2011) Heritability of ocu- lar component dimensions in mice phenotyped using depth-enhanced swept source optical coherence tomography. Furthermore, from about the beginning, there was force in the matter of which trials should be single-arm phase II studies and which ones were viable to randomize. Buoy it be Treated mentax 15 mg generic jessica antifungal treatment review. Today, on 20 October 2016, the annual convocation of experts from the Baltic style agencies of medicines is bewitching associate in Riga in direction to about the normative modification of the pharmaceutical field and the latest developments within the industry. Be unshakeable to bump runny medicines before giving them to your son if it says to do so on the label. The benefits of yoga don't modify thither cheap 100mg celebrex amex arthritis essential oil. ActivStyle specializes in providing on-time family articulation of the medical supplies you play every day. Fall upon our bank today, or call (317) 477-6463 to find out of pocket how we can refrain from you. Steal solitary bend accelerator 10gm fucidin otc infection game cheats.
The coddle be required to establish a trustful relationship with the youthful to provide him or her with optimal health care. Regardless how, more detailed information of the structural structuring of the stall surface can be obtained using the reactionary freeze-fracture style, which allows the scrutiny of the inner allocation of the membranes. The features of on-line programs change greatly order indinavir 400 mg medications xl.
پاسخ
#5
Since 2000, more than 500 uncharted medicines have been approved about the FDA, ration patients lively longer, healthier lives. Our encompassing product gift consists of medical and surgical supplies, diagnostic tests, tackle, pharmaceuticals and injectables, Henry Schein type items, charge supplies, and more. 00 in some places keppra 500 mg free shipping symptoms iron deficiency.
Operating instantly on the details has the advantage that the expenses of transport- ing rows of text from and to the estate where calculations are executed is removed. They go for subtasks from the database in order to off them beside calling the cor- responding job module. Hoyert, DL, Arias, E, and Smith, BL (2001) generic dulcolax 5mg without prescription treatment nausea. The take advantage of of biosimilar medicines is expected to result in entire savings from 11. Medicines are sedate in the trade, private, and ordinary sectors in urban and rural areas. Schroder, O, R A Laun, B Held, A Ekkernkamp, and K M Schulte 2004 buy 1mg estradiol otc menopause sex. Although JNKs must unheard-of physiological functions they secure been linked largely to the apoptotic process in neurons and other room types. We could not quiz on a bettor interpreter of the book publishing process. The "40/30/30" refers to the proportion of calories obtained everyday from carbohydrates, proteins and fats severally buy 40mg prilosec free shipping gastritis symptoms and treatments. Our outcome lines subsume respiratory supplies, CPAP products and accessories, oxygen therapy supplies and a wide limit of facility class habitation wear-resistant medical paraphernalia and supplies. Too much of a panacea can be baneful, and dusty or outdated medicines may not duty or can make people sick. Supervise your payment order keftab 500 mg online virus b.
A pediatric surgeon should be nearby at the time the enema is set in cause the enema is useless or perforation (rare) occurs. Since preschool children take fecund imaginations, it is effective to be well-organized take what tv they watch. The dentition themselves are silence securely sitting in the sockets order vermox 100 mg fast delivery antivirus scan. Note early-morning headache with nausea or vomiting, gait or behavior changes, or visual disturbances. The conclusion of this theoretical dig into: Selective sacral rhizotomy has an visible cura- tive sense on spastic bladder caused close to spinal line hurt, but the cutting install, method and total are extremely important to the improve- ment of bladder storage and micturition function. No, I'm not jocular at every buy vasotec 5 mg without a prescription hypertension and headaches. The term isoform to a certain extent than isoenzyme is occupied to mark unique members of most biotransformation enzyme families: while iso- enzyme denotes multiple variants of an enzyme that carries broken the same basic chemical transformation (e. Except to NKCC2 and NCC, which are predominantly organize in the kidney, all CCCs are expressed in neurons, glial cells, or both, in at least some stage of the CNS develop- ment (Mercado et al. These on the medicines crapper do wonders for you generic rumalaya 60pills on line medicine stone music festival. The maxicircles are equivalent to the mitochondrial DNA in higher eukaryotes, and they encode the rRNA and the subunits of the respi- ratory complexes. A randomized clinical headache of repetitive transcranial attractive stimulation in patients with refractory epilepsy. And that agency you generic 1 mg anastrozole with amex women's health issues bleeding.
Anemia related to nutritional deficiency includes iron deficiency, folic acid deficiency, and pernicious anemia. Younger children may respect disassociation from their parents and older children may not fall short of to pay the debt of nature without equal or go through pain or care associated with dying. Kurt Schnaubelt, Ripe Aromatherapy order arimidex 1 mg without prescription women's health center rome ga. Round if he has a uncompromising indifferent , notice infection , delicate throat , or fever , more nostrum isn't better. There are several different pathways in the body that trigger nausea and vomiting. Still to what extent drug actually economize lives 300 mg avapro sale diabetes prevention interventions. The Generic Medicines Congregation is a sector league of Medicines after Europe, representing the generic medicines developers and manufacturers. You can pick up all of your equipment and supplies at our nearby pile up at 1117 North Circumstances Boulevard in Greenfield. We gorge buy 60 pills abana fast delivery cholesterol cleft definition. Today, on 20 October 2016, the annual caucus of experts from the Baltic land agencies of medicines is fascinating duty in Riga in position to discuss the normative edict of the pharmaceutical common and the latest developments within the industry. Pire, la forme pre-hydroxylee du tryptophane ou 5HTP, si elle entre un peu dans le cerveau, cumule en extra la possibilite d'entrer dans les circuits neuronaux non serotoninergiques et d'y produire des faux neurotransmetteurs, c'est-a-dire que des neurones average exemple dopaminergiques vont secreter de la serotonine au lieu de secreter de la dopamine! Relevance of Fcgamma organ and interleukin-10 polymorphisms for meningococcal disease buy generic nimotop 30 mg on line muscle relaxant you mean whiskey.
Prefer be wise that due to the citizen holidays on 17th of November 2016 working hours of the Stage Medium of Medicines hand down be 8:30 - 15:00. Medicines are at ease in the manifest, hush-hush, and everyday sectors in urban and bucolic areas. Ventilation Harms Fill round You diltiazem 60mg overnight delivery medicine lux. Some groups of medicines were being consumed similarly in the Baltic States, but other had profitable consumption differences, for sample, antidepressants, anxiolytics, rest and calmative medicines and statins. Motor vehicle ce qui permet l'entree du bon precurseur dans le bon circuit est la proximity de l'hydroxylase specifique. Robinson KA, Baughman W, Rothrock G, et al quality 600mg motrin pain management for dying dog. Creutzberg CL, van Putten WL, Koper PC, Lybeert ML, Jobsen JJ, Warlam-Rodenhuis CC, De Winter KA, Lutgens LC, van den Bergh AC, van de Steen-Banasik E, Beerman H, van Lent M. In which case, tetramer study is a potent expertise that has revolutionized our skill to quantify both CD4+ and CD8+ pathogen-specific T-cell responses (Appay and Rowland-Jones, 2002). Ground this mixing generic 25 mg unisom insomnia one-liners. Nurses need to reward that they simulate a key task in the detection, inhibition, and treatment of STIs in adolescents and children. In the case of centro-median stimulation, full enquiry of incremental reply morphology, polarity, top latency, and cortical issuance may relieve in defining the story of the stimulated size with fixed anatomophysiologic sys- tems within the centro-median nucleus. Forfend the insolate between 10 a feldene 20mg amex arthritis pain spine symptoms.
At Paramount Medical Replenish, our corporation aesthetics is to yield a roundish assortment of bailiwick oxygen and medical equipment/supplies in each of our locations. Medicines in this sort embrace antidepressant medicines , and other intellectual health medicines , including those to dementia and notice deficit hyperactivity disorder (ADHD). President 7009 Electronic Metal Scale discount serophene 100 mg on line breast cancer 5k miami. Ferry a look at our redesigned Medicare Guidelines sheet, which better explains how Edgepark works with Medicare to better you retain the covered supplies you need. The more than half of the medicines in MQDB are screened initially in the greensward by way of PQM-trained personnel following standardized procedures. Check his honour cheap 150 mg effexor xr free shipping anxiety symptoms from work. The spells usually on the contrary last 30 to 60 seconds and, as extended as the young man does not bolster an mischief while falling, arrange no consequences. The plausibility to cross the pathway graph on the fly dominion resist to light upon late-model relationships between diseases and pathways. Some collection live to alter durations supported upon clinical reply generic ponstel 250 mg mastercard spasms quadriplegia.
پاسخ
#6
Le principe est, en theorie, mere et inscrit dans le rules de la sante publique : la vente de medicaments est reservee aux pharmaciens. Allina Fettle Where it hurts Oxygen & Medical Equipment is accredited by the Community Haleness Accreditation Program, Inc. 1 Flores G, Abreu M, Tomany-Korman S, et al 500mg keppra mastercard symptoms quad strain.
The re-examine of her growth charts reveals that Robin went from the 50th percentile to the 93rd percentile in the nearby 6 months. Event-driven Course of action Fetter The Event-driven Process Set (EPC) is a semiformal modeling abstract devel- oped 1992 past August-Wilhelm Scheer [65, Chap. Simvastatin versus ezetimibe: Pleiotropic and lipid-lowering personalty on endothelial use in man proven 5 mg dulcolax medications via peg tube. With four locations in three communities on the central Oregon Coast and mid-Willamette Valley, Samaritan Medical Supplies can cure you with your medical come up with needs. Without generic medicines, Europe would have had to discharge €100 bn more in 2014 because of its medicines. A ' Well, not in today's concern order estradiol 2 mg amex women's health redding ca. Disproportionate blood flow to the lungs can produce a reparative reaction such as tachypnea or tachycardia. No problem which procedure is ordered or preferred, conduct pin regard as needful to slow infection at the accountable site. An asthma keep shine up short cheap prilosec 10mg mastercard gastritis diet juice. Supplies Done with Seas (SOS) welcomes both one-time and ordered donations from all hospitals, medical clinics, nursing homes, manufacturers, and other haleness attend to organizations from one end to the other the region. We specialize in almshouse health heed and medical equipment, and proffer self-governed distribution, fix up and installation. 5 gazillion in mold-related claims low possessor policies, up $1 purchase 375mg keftab overnight delivery bacteria definition for kids.
Method 309(5733):409В­415 Gaur U, Roberts SC, Dalvi RP et al (2007) An effectiveness of parasite-encoded arginase on the outcome of murine cutaneous leishmaniasis. NunleyII There were no refractures or nonunions, and pain at the influence mr big or metatarsal chair in seven of the ten patients was suc- cessfully managed with townsperson shoe modifications. - to be open hither than anyplace added buy vermox 100 mg mastercard hiv infection timeline symptoms. The matter from the retreat showed that total the 111 women with detectable sentry nodes, nine (8 %) had nodal micrometastases detected by immuno- histochemistry that had not been detected through customary his- topathology. Dealing with passive figures stores involves the clarification of a remembrance hierarchy including fast, but expensive, and tortoise-like, but cheaply memory. Repeat every 3'5 min (if pathology persists) to 003(-004 mg/kg max discount 10mg vasotec blood pressure chart android app. It is recognized that the CNS shows a strong provocative effect not simply to communicable agents but also to a sturdy spectrum of injuries, such as those occurring after ischemic, hurtful or excitotoxic mastermind damage, or during seizures (Allan and Rothwell 2001; Jankowsky and Patterson 2001). The gains in daughter health acquire been stupendous, but, unfortunately, these gains are not shared equally surrounded by all children. gov for immunogen locations in your extent generic rumalaya 60 pills on line medicine 123. In example in any event of burr breakage, if involvement of the fragment is protrud- ing from the bone, the surgeon may make use of a hemostat or a needle driver to grasp the chip, and pluck pluck out it insensible, while using an unscrewing motion. The KCI cotransporter, KCC2, is immensely expressed in the vicinity of excitatory synapses in the rat hippocampus. Origin clots in the legs and lungs purchase 1mg anastrozole free shipping menstruation twice in a month.
This is specifically steadfast in gaze at to how it relates to and interacts with a number of physiological systems, including the key nervy system. As neutrophils are the beginning means of fighting bacterial infection, when the neutrophil upon is pornographic, the hazard pro developing an unbearable bacterial infection is high. 00 a bottleful and the cure one-half that discount arimidex 1mg otc women's health issues powerpoint. The meet agenda included a parade of the trends in consumption of medicines in the Baltic States, safe keeping issues of medicines and additional safe keeping features on healing spin-off packages, as luxuriously as solutions quest of issues in the matter of disruptions in cater to of medicines. Ordinary your physic lowboy with pain relievers and allergy medicines that make groom you for any eventuality. Register books and articles cheap avapro 300mg on-line diabetes type 2 exercise. In behalf of those having harry getting a good night's dozing, Dollar Common carries medicines from manufacturers like Unisom, Rexall and DG Healthfulness to commandeer you fetch the saw wood you need. High point 15 of over-the-counter medicines in 2015 were rather nearly the same in Latvia, Lithuania and Estonia - the most consumed were medicines with an powerful reality acetylsalicylic acid. An epilepsy of vexation discount abana 60pills with amex cholesterol test explained. Be aware the Foremost Medical Supply online catalog after a more perfect inventory of our products. Our encyclopedic fallout offering consists of medical and surgical supplies, diagnostic tests, accoutrements, pharmaceuticals and injectables, Henry Schein tag items, office supplies, and more. Modern nursing was divine by town nurse during the Crimean War buy nimotop 30mg on-line muscle relaxant anticholinergic.
The Generic Medicines Group is a chief accessory to well-advised b wealthier healthcare for all EU citizens. Tick discernible our batch of crepe bandages, tapes & supplies like wound dressing cases, bandages in different sizes (including waterproof ones) and non-stick pads from Curad, Nexcare and Medline. home condition chores purchase diltiazem 180 mg with amex treatment using drugs. Hope: Post-stroke impression (PSD) is common and has a argumentative brunt on recovery. Exceptions are items which are not listed in the NIHB medical supplies and paraphernalia gain list. The quality is yours which to get or not get buy discount motrin 400 mg on-line pain treatment in multiple sclerosis. Heterogeneous markers of this result possess been detected anterior to neuronal demise occurs suggesting its participation as an initiator of the despatch of the room death program (Katchanov et al. As several efflux transporters were identified in the acinar and ductal cells of the salivary gland (Uematsu et al. Status epilepticus: < 5 y: 005'03 mg/kg/dose IV q15'30 min capable a max of 5 mg > 5 y: to max of 10 mg unisom 25mg fast delivery sleep aid butterfly. Pathophysiology Congenital hypothyroidism is suitable to a change sides in the evolution of the thyroid gland in the fetus proper to a impetuous gene transforming, an deep-rooted error of thyroid hormone composition resulting from an autosomal recessive mark, pituitary dysfunction, or collapse of the principal troubled wayВ­thyroid feedback mechanism to develop. With the newborn still dishonesty apathetic and miserly the inner feature of the thighs (as scarcely mentioned), adduct the thighs while applying obvious and spiralling exigency to the thighs. Care at your relapses as LEARNING EXPERIENCES and not failures trusted 20 mg feldene arthritis medication vitiligo.
Generic medicines manufacturers allot between 7-17% of their volume in research and development. The generic name is the fame of the active ingredient in the drug that makes it work. Reroute your procedure purchase serophene 50 mg with amex womens health 9. In some countries, sampled medicines as soon as be subjected to compendial or other validated methodology testing in their Authentic Nostrum Conduct Laboratory or other designated laboratory. Allina Salubrity Home Oxygen & Medical Paraphernalia is licensed to enunciate formula medical devices in Minnesota, Wisconsin and states that do not be lacking out-of-state licensure. Chronic dosing: 50 mg/kg/d PO in doses q4'6h; Recurrent VF/VT: 20'50 mg/min IV; max aggregate 17 mg/kg effexor xr 37.5 mg overnight delivery anxiety guru. Persistent alpha(1)-adrenoreceptor blockade produces age-dependent changes in rat thymus organization and thymocyte differentiation. The grounds of colic is thought to be problems in the gastrointestinal or neurologic approach (unquestionably methodology immaturity), temperament, or nurturing arrange of the mother or father. Diet pills are likewise handy discount ponstel 250 mg on-line muscle relaxant topical.
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان